Sýkora se dvakrát trefil proti Edmontonu a slavil výhru

7. 11. 2008

ObrazekJedenácti zápasy pokračoval stabilní program zámořské NHL. Opět dali o sobě vědět čeští hokejisté. Petr Sýkora zatížil konto Edmontonu dvěma góly. V dresu hostů se prosadil i Aleš Hemský, ale mocný finiš Oilers nakonec na remízu nestačil. Martin Erat si v Calgary připsal rovnou tři body, ale v přestřelce nakonec zvítězily domácí Plameny. Michal Rozsíval si připsal dvě asistence při výhře Rangers.

Do hry se dostali i dva brankáři. Ondřej Pavelec úspěšně hájil branku Thrashers a Tomáš Vokoun chránil svatyni Panterů. Prvně jmenovaný gólman kryl čtyřiadvacet střeleckých pokusů newyorských Islanders a byl důležitým článkem k výhře. Tomáš Vokoun už tolik štěstí neměl, neboť jeho tým podlehl těsným rozdílem na ledě Los Angeles. Kladenský odchovane si připsal devětadvacet úspěšných zákroků a za svá zády pustil pouze tři střely.

Po několikadenní pauze vstoupil do kolotoče zápasů i Pittsburgh. Loňský finalista Stanley Cupu zatím neprožívá nikterak výjimečně úspěšné období. Třetí místo v divizi a několik zbytečně ztracených bodů jistě strašilo nejen samotného trenéra Michela Therriena. Lodivod Tučňáků se rozhodl zamíchat se sestavou a tento krok se mu povedl. Změna pomohla zejména Sýkorovi, který patřil k nejlepším hráčům na ledě. Domácí začali svůj zápas výborně, když se v desáté minutě prosadil Šatan. Za pět minut později putoval na trestnou lavici Letang a Oilers se naskytla dobrá příležitost, během které se mohli vrátit do hry. Tvrdý direkt jim však během početní výhody nasadil Talbot a rázem bylo zle.

Pittsburgh i díky pohotovému Fleurymu kontroloval hru a navyšoval náskok. Svůj osmý gól sezóny vsítil slovenský forvard Šatan a po dalším pasu Malkina se prosadil poprvé Sýkora. Neuběhly ani dvě minuty a stav zápasu byl pro hosty rovnou na ručník. Malkin našel Sýkoru a ten potrestal vyloučení Gagnera. Vše nasvědčovalo tomu, že je zkáza Edmontonu dokonána. Jenže opak byl pravdou. V poslední dvouminutovce druhé třetiny ukončil Fleuryho neprůstřelnost Pisani a hosté sbírali kapky naděje.

Závěrečná část hry se změnila v drama. Edmonton vsítil ještě další tři branky, když se dokázali postupně trefili Gilbert, Hemský a Souray. Vyrovnání už přes další snahu se hostům nepovedlo, ale dostatečně zařídili zvýšení tepu mnoha domácím fanouškům. Vyhlášení největších hvězd zápasu bylo ryze československou záležitostí. Na pomyslné stupně nejlepších se dostali Hemský, Šatan a největší potlesk mohl patřit Sýkorovi.

Gólové hody byly k vidění v Calgary. Utkání bylo hodně podobné tomu, které se odehrálo v Pittsburghu. Plameny v úvodu zcela dominovaly, o čemž svědčí stav zápasu po dvaceti minutách, který byl 4:0, nebylo tedy o ničem pochyb. Když ve třetí minutě druhé třetiny využil přesilovku Iginla, tak už málokdo čekal, že bude svědkem dalšího zmrtvýchvstání. Nashville využil během osmasedmdesáti sekund dvě přesilové hry a do konce třetiny se ještě dostal snížením na dvougólovou ztrátu. Gól Langkowa ještě vrátil výraznější vedení Calgary, ale závěrečná dvacetiminutovka ještě přinesla další zajímavé okamžiky.

Podruhé v zápase patřila první branka Iginlovi, který vsítil svůj druhý gól v zápase. Legwand, Fiddler a Weber ještě dokázali manko snížit na jediný zásah, ale na další změnu skóre už nezůstal potřebný čas. Devatenáct tisíc diváků tak bylo svědkem hektického a nesmírně dramatického zápasu. K vidění byly bitky, góly v přesilovce, v oslabení a rovněž také trestné střílení.

Atlanta - NY Islanders 4:3 (1:1, 0:2, 3:0)
Branky: 5. a 41. Kozlov, 42. Williams, 52. Enström - 3. Sim, 30. Nielsen, 30. Hunter. Brankář PAVELEC (Atl.) odchytal celý zápas a kryl 24 z 27 střel. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Střely na branku: 27:27. Diváci: 14 122 (Philips Arena). Hvězdy utkání: 1.Enström, 2. Kozlov, 3. Little (všichni Atl.).

Boston - Toronto 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
Branky: 8., 26. a 60. Wheeler, 6. Wideman (KREJČÍ), 58. Chára - 43. Steen (KUBINA), 59. Grabovskij. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. Střely na branku: 35:36. Diváci: 15 391 (TD Banknorth Garden). Hvězdy utkání: 1. Wheeler, 2. Thomas, 3. KREJČÍ (všichni Bos.).

NY Rangers - Tampa Bay 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 35., 41. a 60. Drury (na třetí ROZSÍVAL), 17. Callahan (ROZSÍVAL), 49. M. Staal - 39. St. Louis (PROSPAL, MALÍK), 48. Malone. Vyloučení: 6:10. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 35:38. Diváci: 18 200 (Madison Square Garden). Hvězdy utkání: 1. Drury, 2. Lundqvist, 3. Žerděv (všichni NYR).

Pittsburgh - Edmonton 5:4 (2:0, 3:1, 0:3)
Branky: 10. a 28. Šatan, 32. a 34. SÝKORA, 16. Talbot - 39. Pisani, 43. Gilbert, 44. HEMSKÝ, 49. Souray. Vyloučení: 7:10. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 34:31. Diváci: 16 971 (Mellon Arena). Hvězdy utkání: 1. SÝKORA, 2. Šatan (oba Pit.), 3. HEMSKÝ (Edm.).

Washington - Carolina 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky: 58. a 60. Sjomin, 24. Fjodorov - 3. Walker (MELICHAR), 33. Ruutu. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Střely na branku: 33:34. Diváci: 17 874 (Verizon Center). Hvězdy utkání: 1. Sjomin, 2. Ovečkin, 3. Johnson (všichni Was.).

Ottawa - Philadelphia 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 9. Volčenkov, 13. Heatley (KUBA), 29. Winchester, 59. Neil - 28. Asham. Vyloučení: 3:1. Využití: 1:0. Střely na branku: 25:18. Diváci: 18 938 (Scotiabank Place). Hvězdy utkání: 1. Winchester, 2. Fisher, 3. Volčenkov (všichni Ott.).

Colorado - Minnesota 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Branky: 33. Tucker - 4. Bouchard (Židlický), 8. Pouliot (Židlický), 30. Brunette. Vyloučení: 5:8. Využití: 0:1. Střely na branku: 36:20. Diváci: 14 562 (Pepsi Center). Hvězdy utkání: 1. Backström, 2. Židlický (oba Min.), 3. Tucker (Col.).

Calgary - Nashville 7:6 (4:0, 2:3, 1:3)
Branky: 8. a 17. Conroy, 23. a 41. Iginla, 12. Bourque, 19. Sarich, 40. Langkow - 29. a 60. Weber (na první ERAT), 23. ERAT, 25. Arnott (ERAT), 46. Legwand, 57. Fiddler. Vyloučení: 11:9. Využití: 2:2. V oslabení: 1:2. Střely na branku: 29:29. Diváci: 19 289 (Pengrowth Saddledome). Hvězdy utkání: 1. Iginla, 2. Conroy, 3. Bertuzzi (všichni Cgy.).

Vancouver - Phoenix 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 12. Bieksa. Vyloučení: 5:8. Bez využití. Střely na branku: 32:28. Diváci: 18 630 (General Motors Place). Hvězdy utkání: 1. Luongo (Van.), 2. Bryzgalov (Phx.), 3. Bieksa (Van.).

Los Angeles - Florida 3:2 (2:0, 0:0, 1:2)
Branky: 17. Boyle, 19. Preissing, 52. Brown - 43. Stewart, 60. Horton. Brankář VOKOUN (Fla.) odchytal celý zápas a kryl 29 z 32 střel. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 32:15. Diváci: 11 267 (Staples Center). Hvězdy utkání: 1. O´Sullivan (Lak.), 2. Stewart (Fla.), 3. Doughty (Lak.).

San Jose - St. Louis 5:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 2:2 - 0:0)
Branky: 49. a 59. Clowe, 10. Thornton, 28. Blake, rozhodující nájezd Clowe - 6. Tkachuk, 7. Stempniak, 48. McDonald, 51. Backes. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:1. Střely na branku: 43:29. Diváci: 17 496 (HP Pavilion). Hvězdy utkání: 1. Clowe, 2. Blake (oba Sjs.), 3. Stempniak (StL.).