MS 2010: Do semifinále po Švédsku míří i Rusko a překvapivě i Německo

20. 5. 2010

MS 2010: Výsledky večerních zápasů určily další týmy, které si vítězstvím zajistily setrvání v dějišti šampionátu. Rusové si bez výraznějších problémů poradili s Kanadou v poměru 5:2 a velkou slávu zažívají domácí Němci, kteří mohli slavit senzační vítězství svých barev nad favorizovaným Švýcarskem.

Střetnutí mezi Ruskem a Kanadou bylo velkým poutákem večerního dění. Rusové toužili po odvetě za debakl 3:7, který utržili na letošních zimních olympijských hrách. Čekala se velká bitva a bylo zřejmé, že utkání bude mít co nabídnout. V úvodní dvacetiminutovce si oba celky vytvořily mnoho šancí, ale branku vsítil až v závěrečných sekundách Afinogenov.

Rusům gól do šatny nadmíru pomohl a postupně získali vládu nad ledem. Po dvou minutách se během přesilové hry čtyř proti třem prosadil Dacjuk - 2:0. Přesilové hry byly klíčem k úspěchu, další nabídnutou šanci zužitkoval Malkin a skóre 3:0 po čtyřiceti minutách hry začalo o mnohém napovídat.

Obraz dějství se víceméně nezměnil ani v závěrečné třetině. Varlamov mnohé situace úspěšně vyřešil. V osmačtyřicáté minutě se ukázal Fjodorov, který profesorsky tečoval Aťjušovu střelu a Rusko vedlo už - 4:0. Nelichotivou nulu z konta dokázal smazat až šest minut před koncem šikovný Tavares. Kanadský kouč MacTavish se ještě pokusil taktickým manévrem - power play ještě něco s výsledkem udělat, ale bez úspěchu. Jeho svěřenci brzy ztratili puk a Malkin v brejku prakticky ukončil zápas. Pouze kosmetickou úpravu skóre zařídil Duchene - 5:2.

Druhé večerní utkání přineslo nečekané překvapení. Favorizovaní Švýcaři si vylámali zuby na bezchybně chytajícím Endrasovi, který eliminoval přes čtyřicet střeleckých pokusů hráčů ze země Helvétského kříže. Jediný gól zápasu padl v jednatřicáté minutě, když se dorážce u brankoviště prosadil Gogulla. Vyrovnávací gól ani přes enormní snahu Švýcarů nepadl, což určilo postupující tým. Závěr utkání ještě pokazila bitka několika hráčů, a také konflikt Helblinga s německou střídačkou.

Nyní čeká všechny hráče den volna. Semifinále je na programu v sobotu. Český tým se od 14 hodin utká se Švédskem a od 18 hodin se domácí Německo postaví obávanému Rusku.

Rusko - Kanada 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)
Branky: 20. Afinogenov (Kulikov, Aťjušov), 22. Dacjuk (Gončar, Kovalčuk), 38. Malkin (Kalinin, Kovalčuk), 48. Fjodorov (Aťjušov), 57. Malkin (Kovalčuk, Nikulin) - 54. Tavares (Burns), 60. Duchene (Cumiskey, Myers). Rozhodčí: Lärking (Švéd.), ŠINDLER (ČR) - Arm, Wehrli (oba Švýc.). Vyloučení: 10:14, navíc Afinogenov - Ott, Downie na 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 12 274 (Lanxess Arena).

Rusko
: Varlamov - Kornějev, Grebeškov, Kalinin, Gončar, Nikulin, Jemelin, Aťjušov, Kulikov - Ovečkin, Sjomin, Fjodorov - Malkin, Dacjuk, Kovalčuk - Těreščenko, Frolov, Vik. Kozlov - Kuljomin, Anisimov, Afinogenov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Kanada: Mason - Burns, M. Staal, Cumiskey, Russell, Giordano, Myers, Beauchemin - Perry, R. Bourque, Stamkos - Raymond, Whitney, Duchene - Downie, E. Kane, Laich - Tavares, Ott, Peverley - Eberle. Trenér: Craig MacTavish.

Švýcarsko - Německo 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 31. Gogulla (Hospelt, Sulzer). Rozhodčí: Laaksonen (Fin), Sterns (USA) - Brown (USA), Terho (Fin.). Vyloučení: 1:1, navíc Plüss (Švýc.) 5 + 20 min. Bez využití. Diváci: 12 500.

Švýcarsko: M. Gerber - Vauclair, Seger, Du Bois, Josi, Hirschi, Bezina, Helbling - Deruns, Plüss, Rüthemann - Ambühl, Monnet, Brunner - Savary, Duca, Lemm - Jenni, Christen, Trachsler - Romy. Trenér: Sean Simpson.

Německo: Endras - Ehrhoff, Dietrich, Krueger, Sulzer, Holzer, Braun, N. Goc - Rankel, Schütz, M. Goc - Wolf, Müller, Ullmann - Hospelt, Hager, Gogulla - Felski, Tripp, Kreutzer - Barta. Trenér: Uwe Krupp.

Odpolední zápasy - výsledky:

Česká republika - Finsko 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 42. Klepiš (Blaťák), rozh. nájezd Marek - 1. Kontiola (Niskala, Nummelin). Rozhodčí: Savage (Kan.), Sjöberg (Švéd.) - Bechard (Kan.), Sabelström (Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 9258.

Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Mojžíš, Čáslava, Němec, Rachůnek, Blaťák, Gřegořek - Klepiš, Vampola, Jágr - Rolinek, Marek, Voráček - Novotný, Červenka, Kašpar - Kvapil, Koukal, Hubáček - M. Růžička. Trenér: Vladimír Růžička.

Finsko: Rinne - Nummelin, Jaakola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Hietanen, Maenpää - Miettinen, Immonen, J. Jokinen - Kontiola, Korpiskoski, Aaltonen - Kapanen, Hytönen, Pihlström - Komarov, Hahl, Osala - Lehterä. Trenér: Jukka Jalonen.

Švédsko - Dánsko 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 15. Nilson (Johansson, Martensson), 28. Andersson (Karlsson, Backlund), 33. Wallin (Engqvist, Johansson), 54. Omark (Persson, Harju) - 34. Damgaard (Eller, Nielsen), 58. Madsen (Nielsen , Damgaard). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Piechaczek (Něm.) - Dediouila (Běl.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 3487.

Švédsko: Gustavsson - Johansson, Hedman, Ericsson, Karlsson, Ekman, Backman, Lindstrom, Gunnarsson - Martensson, Nilson, Paarjavi Svensson - Persson, Backlund, Andersson - Engqvist, Omark, Harju - Pettersson, Wallin, Nylander. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, Bodker, D. Nielsen, Damgaard, Christensen I - Madsen, Nielsen F., Eller - Hardt, Christensen II, Regin - Degn, Green, Jakobsen - Sundberg, Staal, Dresler - Jensen, Lykkeskov. Trenér: Per Backman.